Úsťová zařízení na kulové zbraně

Na kulové zbraně (pušky, pistole, samopaly), a někdy i na některé typy brokovnic, se na ústí hlavně šroubují zařízení, která mají splňovat různý efekt.

Skrývač plamene (flash hider): velice jednoduchá konstrukce má jediný účel – „rozbít“ výšleh plamene z hlavně zbraně do stran a tím znesnadnit možnost spatření střelce na větší vzdálenost. Dalším efektem je snížení možnosti oslnění střelce zábleskem vlastního výstřelu. Vojenské zbraně (útočné pušky) bývají vesměs osazovány právě jen skrývačem plamene, protože díky velkým otvorům nehrozí jeho ucpání nečistotami (například při zaboření ústí hlavně do země), případně je čištění snadné. A v nejhorším případě, protože se nejedná o nic robustního, se skrývač plamene roztrhne s minimálním efektem na samotnou zbraň či střelce.

A2 Flash Hider

Úsťová brzda (muzzle brake): obvykle se používá na zbraních s větší energií střely, tedy na velkorážných odstřelovacích puškách, případně na některých typech brokovnic. Také jí můžete vidět na koncích hlavní děl a houfnic. Na útočné pušky se osazuje jen zřídka. Funguje tak, že prostřednictvím otvorů, směřujících šikmo vzad, nasměruje proud plynů z hlavně dozadu a tím zmenšuje zpětný ráz zbraně (respektive jeho efekt na střelce). To má za účinek menší „rozhození“ střelce po výstřelu a jeho schopnost rychleji a přesněji znova vystřelit.

Truvelo Hatsan Afghan troops train on D-30 Howitzer

Kompenzátor zdvihu: nejčastěji se používá na automatických zbraních (útočných puškách, samopalech), kde má také největší smysl. Výjimečně jím bývají vybaveny pistole a velkorážné revolvery, i když podle mého názoru to na těchto zbraních má spíš „wow“ efekt, než že by to nějak přispívalo komfortu střelby. Typickým zástupcem tohoto provedení jsou například pistole Glock s označením C (Glock 17C, Glock 22C atd.). Díky přesně směrovaným otvorům kompenzátoru jde proud povýstřelových plynů proti zdvihu zbraně (u praváka tedy doprava šikmo nahoru), a je-li kompenzátor vyroben správně (pro daný model zbraně a typ munice), hlaveň by měla při střelbě dávkou (rychlopalbě) zůstávat v rovině a nezvedat se. Snad jedinou zbraní od prvopočátku vybavenou kompenzátorem je legendární AK47, kde je na ústí hlavně našroubována promyšleně zkosená trubka. Je to zároveň asi nejjednodušší fungující kompenzátor vůbec, navíc díky otevřené konstrukci nehrozí jeho ucpání. To je zásadní nevýhoda většiny ostatních kompenzátorů – malé otvory v kompenzátoru se mohou ucpat třeba bahnem a velmi špatně se čistí…zejména například v boji, kdy moc času nemáte. Novinkou mezi kompenzátory jsou takzvané kompenzátory lineární. Oproti běžným se liší tím, že veškeré povýstřelové plyny směrují dopředu. To sníží možnost oslnění střelce zábleskem výstřelu a ocení to i vedle stojící střelci 🙂 Použití kompenzátoru na poloautomatických zbraních je na zvážení střelce. U zbraně, která moc „nekope“ a má pažbu v ose hlavně (M4 a klony) je to prakticky zbytečné. Naopak u zbraně, kde je pažba pod osou hlavně (Sa58, AK a jeho klony) a používá se výkonný náboj (7,62×39, 308Win) to dává smysl.

kompenzátor AK ZENDL HERA Linear Compensator

Tlumič hluku (suppressor, silencer): v našich krajích pro 99% lidí věc nedostupná (pro možnost jeho legálního zakoupení je nutná výjimka od Policie ČR), ale jen pro pořádek ho tady uvedu. Jedná se o zařízení, jehož smyslem je snížit povýstřelový hluk a záblesk na nejnižší možnou míru. Děje se to „rozbitím“ hlukové vlny a plamene do obvykle uzavřeného válce tlumiče, který je našroubován na ústí hlavně. Vnitřek válce bývá členěn do několika komor, aby byl prostor uvnitř složitý a hluk efektivně rozbil. Vnitřek tlumiče někdy mívá ještě tlumicí výplň, která pohlcuje zvuk. Tyto výplně ale mají limitovanou životnost (počet výstřelů). Účinek tlumiče samozřejmě není jak ve filmech! 🙂 Obecně nejlépe se tlumí malé ráže a nízké úsťové rychlosti. Proto nejpopulárnější zbraně používané různými rozvědkami a speciálními vojenskými útvary pro „tichou práci“ byly ráže .22LR nebo 6,35mm. Tlumiče se pochopitelně vyrábí i na větší ráže, ale zde narážíme na jiný problém. Prakticky veškeré moderní zbraně střílí nadzvukovou rychlostí (s výjimkou .45ACP). A sonický třesk prostě žádný tlumič neztlumí. Pro použití s tlumičem se v těchto zbraních používá speciální podzvukové (subsonické) střelivo. Specifickou kategorií jsou zbraně s integrovaným tlumičem hluku. Ale k těm se vůbec nedostanete – jedná se o výzbroj různých speciálních vojenských a policejních složek, která vesměs není uvolněna do prodeje. Z této kategorie jsou známé například ruské odstřelovačky VSS Vintorez.

Glock 21SFVSS Vintorez

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Armáda. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s