Jarní maratón v Unhošti 29.3.2014

Po přesunu termínu Unhošťského maratónu z ledna na jaro jsem ho zatím neběžel. Hlavně proto, že to časově koliduje s Pražským půlmaratónem, kterého jsem se pravidelně účastnil. Jenže letos jsem se rozhodl půlmaratón vynechat, takže byl čas na Unhošť. Jsa bez auta, sháněl jsem nějaký odvoz, což nakonec nedopadlo. Ale podařilo se mi najít vhodný autobusový spoj. V sobotu ráno jsem akorát dojel metrem na zastávku autobusu, který vzápětí přijel. O 20 minut dřív? Ukázalo se, že je to jiný autobus, ale jel taky do Unhoště, tak co už. V autobuse jsem se dal do řeči s dalším běžcem a po půl osmé už jsme podupávali před zamčenou sokolovnou v Unhošti. Byli jsme tam totiž úplně první, dřív než pořadatel. Od osmé hodiny se ale začali lidé sjíždět, odprezentovali jsme se, nafasovali moc pěkná startovní čísla (nechací) a chystali se na start. Měl jsem trochu dilema s oblékáním (a nebyl jsem sám). V době startu totiž bylo ještě docela chladno, ale mělo se výrazně oteplovat. Nakonec jsem to nějak pořešil a s odstupem času můžu říct, že víceméně dobře.

V deset hodin se houf víc jak šedesáti maratónců seřadil na startovní čáře a BUM! Je odstartováno. Startovní pole se docela rychle roztrhalo. Já jsem se držel v jedné takové větší skupince, bylo nás asi osm. Jenže skupinka upalovala docela rychle, takže mi už v druhém okruhu (z deseti) utekli. Běžel jsem si svoje tempo, pořadí se měnilo jen málo a závod krásně ubíhal. Přibližně na patnáctém kilometru jsem se dal dohromady s jedním běžcem a běželi jsme spolu až do začátku šestého okruhu. Pak jsem musel zastavit – dostal se mi kamínek do boty a musel jsem ho vyndat. Takže mi kolega zdrhnul. Dál zase sólo. Mimochodem, metou půlmaratónu (tedy po pěti okruzích) jsem probíhal v čase 1:52:36. To je docela dobrý, ale maratón se rozhoduje až po třicátém kilometru. Šestý okruh jsem měl malinko pomalejší (ale to včetně té zastávky na vyklepání kamínku) než předchozí. Začínalo mě trochu tahat pravé lýtko. Sedmý a osmý okruh ještě pomalejší, ale pořád to ještě šlo. No, vlastně…V závěru osmého okruhu mě do toho pravého lýtka začala chytat křeč. Ale ještě s tím šlo běžet. Jenže v devátém okruhu mě chytla fakt hodně, takže jsem celý okruh odchodil = byl o deset minut pomalejší, než osmý. Zhruba ve třetině posledního okruhu jsem cítil, že křeč trochu povolila, tak jsem zase začal poklusávat (zrychlení o 6 minut oproti devátému okruhu). A cílem závodu jsem proběhl v čase 4:21:33 (průměrné tepy 142 bpm). Moc spokojený s tím teda nejsem. Přebývá mi tam zhruba těch 13-14 minut zdržení chozením v posledních okruzích.

Občerstvení během závodu: 2x Nutrend Gutar, 3 tablety Anticramp, 1x PowerBar gel, cca 1 banán (postupně po kouscích) a voda a cola z občerstvovačky.

Po závodě jsem ještě chvíli plenil občerstvovačku (hlavně pomeranče!), šel jsem se do sokolovny najíst, dát si zasloužené pozávodní pivko (párek a pivo v ceně startovného) a hlavně si užít sprchu. Pak už jsme jen počkali na vyhlášení vítězů a vyrazili domů.

Za sebe musím říct, že závod byl parádní, organizace bezchybná, nikde nic nechybělo. Na to, jak je to malý závod, tak třeba občerstvovačku měl zásobenou vzorově. Takže velký dík organizátorům a příští rok přijedu asi znova. Když se nad tím zamyslím, je to pro mě lepší akce, než ten Pražský půlmaratón.

 • Oficiální výsledky najdete ZDE
 • Fotky z akce najdete třeba TADY
 • A další moc pěknou galerii s okomentovanými fotkami ZDE
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Sport. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Jarní maratón v Unhošti 29.3.2014

 1. Schuminier napsal:

  Kolikátý to byl tvůj maraton? Já se za měsíc 11.5. chystám na svůj vůbec první – ten pražský. Máš pro mě nějaké základní rady, především jídlo před a při závodě? Co můžu očekávat na 30. kilometru? 😀

  • Serža napsal:

   no můj už 29. samostatnej dokončenej (plus ještě 3 v ironmanech, ale ty nepočítám, tam je to spíš pochod, v mém podání)
   ty máš spoustu zkušeností z kola, tak před závodem to bude podobný…
   během závodu ale mysli na to, jak dlouho to asi poběžíš (určitě dýl, než 2h, které ti obvykle trvají závody na kole)
   takže hlavně (pokud bude vedru tak je to fakt důležitý) pít furt, ale málo = občerstvovačky by měly být tak po 5km, tak každých 5 km tak deci. ale je to individuální, co vyhovuje tobě zjistíš až metodou pokus-omyl 🙂
   s jídlem – já dávám banány (bývají na občerstvovačce) tak na 10-20-30 km a na 15-25-35 dávám gel
   co se bude dít po 30km – všechno možný 🙂 doporučuju si to zkusit před maratonem, běžet někde, kde máš možnost odvozu, a běžet tak dlouho, až ucítíš, že se něco děje…a v tu chvíli se na to vyprdnout a jet domů. Prostě na tu hranici jen ťukout, nejít přes ní…

   • Schuminier napsal:

    Díky za rady. Určitě si to zařídím tak, aby měl minimálně jednou na trati někoho s bidonem, abych se mohl napít pořádně i za běhu. Je mi naprosto jasné, že bude nutné doplňovat pravidelně i energii, takže to asi udělám podobně, jako mi tady píšeš. Při tréninku někdy zkusím běžet aspoň 25, možná až 30 km, ale víc určitě mimo závod absolvovat nebudu a závod samotný bych rád běžel nějak hoooodně rozumně, dokonce ho ani nehodlám běžet na 100%, chci si ho hlavně užít, takže dost možná to odběhnu celé s parťákem a čas? Tak kolem 3,5 hodiny.

   • Serža napsal:

    za 3,5h? za kolik máš půlku? na tenhle čas bys jí musel mít tak za 1:30 až 1:40 🙂

   • Schuminier napsal:

    Loni jsem běžel půlku za 1:26:30, letos zatím takovou formu nemám, nicméně věřím ve formu okolo 1:35 hod na půlce. Navíc mám ještě měsíc na trénink, určitě se ještě trochu výkonnostně posunu, takže si myslím, že těch 3:30 by nakonec mohlo být reálný a to ještě s menšími rezervami. Uvidím, přesné tempo si budu stanovovat až na základě mé aktuální formy z týdne před závodem, do té doby se může ledacos změnit 🙂

   • Serža napsal:

    no, budu ti držet palce 🙂 3:30 už je fakt pěknej čas a neni to zadarmo…

 2. Pingback: Pardubický půlmaraton 2014 | Seržovo virtuální domeček

 3. Pingback: Kladenský maratón – „Nemysli a běž“ | Seržovo virtuální domeček

 4. Pingback: Pražský maraton 2014 | Seržovo virtuální domeček

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s