Není důležité pomáhat, ale být viděn, že pomáhám

Přijde mi, že to je heslo posledních let. K napsání tohoto „výkřiku“ na web mě donutilo neštěstí v Nepálu, ale situace se opakuje prakticky identicky již hodně dlouho…I když cílový subjekt říká, že pomoc nepotřebuje (Nepál), najde se dost „aktivistů“, kteří se chtějí blýsknout a cpou se na místo se svou „pomocí“.

Když vezmu konkrétně případ Nepálu, tak jsem přesvědčen o tom, že Nepálská armáda situaci zvládne na výbornou. Měl jsem možnost poznat jejich vojáky osobně v misích OSN. Jsou obecně považováni za vzor profesionality, chladnokrevnosti a racionálního a objektivního přístupu k situacím, které mají řešit.

„Humanitární pomoc“ cpaná do cílové země pod tlakem bez dopředu vyřešené distribuce a zabezpečení této distribuce obvykle končí u překupníků, což v důsledku vede jen ke stupňování problému, nikoliv k jeho uklidnění.

Krásným příkladem takového „být viděn, že pomáhám“ byl výlet nadace Člověk v tísni na Ukrajinu. Rusko tam sype jeden konvoj s potravinami, dekami a stavebním materiálem za druhým. A přitom to nijak zvlášť nepropaguje, do médií se to dostane spíš jako „negativní reklama“ různých rusofobních agentur a plátků. Ale zato Člověk v tísni! Dovezli pár kamionů do oblasti, kde se ještě cítili dost „safe“, nezapomněli to patřičně zdokumentovat a předpokládám, že z toho jednou bude úžasný celovečerní film. Tenhle způsob pomoci se mi hnusí. Pasuje totiž nešťastníky v cílových oblastech do rolí kulis a statistů v šarádě honění si ega nějakého pseudohumanisty. Když už chci pomáhat pro pomáhání, a ne pro osobní zisk, tak přece nepotřebuji žádná ta obrovská loga na každé blbosti, nepotřebuji žádné dokumenty, filmy atd. Ty peníze se přece dají mnohem účelněji využít na pomoc samotnou.

Bohužel tento princip „pomoci“ začíná být běžný i na úrovni regionální politiky.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Armáda, Ze života, Zprávy a politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Není důležité pomáhat, ale být viděn, že pomáhám

  1. Rosťa napsal:

    A o tom to je. Člověk s plísní doveze trochu, takže kolem toho musí být řádné kino. A obrovská pomoc valící se od Rusa je fuj, protože Fištejn s Plavcem Štětinou na vlastní oči viděli pod plachtou kamionů tanky, kanóny, kaťuše a jiné rachejtle s plochou dráhou letu. Mitrofanov s Pehem jim to potvrdil a ti přece nelžou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s