Výběr puškohledu pro střelce – amatéry

Tedy, původně jsem měl v úmyslu se tady rozepsat o technických detailech výběru puškohledu. Ale když už jsem toho měl skoro dvě stránky a vypadalo to, jako přepis teorie relativity do klingonštiny, usoudil jsem, že touto cestou se pouštět nebudu. Tak jen stručně. Dneska jsme na střelnici v Berouně zase trochu poškádlili odstřelovačky. Respektive, já poškádlil Remíka. Kibic si pořídil čínskou kopii druhoválečné pušky M14 ráže .308Win (Norinco M305) v pažbě EBR…a nastřeloval optiku. Výhodou téhle pušky je (kromě nízké ceny) to, že hlaveň má tvrdochrom a není tudíž problém z toho sypat levnou přeznačenou vojenskou munici, kterou si já do Remíka pustit nemůžu (a ani nechci). Ale zpět k optice. Právě při tom nastřelování jsme museli trochu počítat a protože Kibic má optiku v MOA (no, a jsme zase u tý klingonštiny 🙂 ), vychází to různě na desetinná čísla a zpaměti se to počítá blbě. 1 MOA je v podstatě (po malém zaokrouhlení) jeden palec na 100 yardů. A jeden klik na točítkách je ¼ MOA (na 100 m to je 7,35 mm). A už je vám jasný, že jste v háji. Člověk vychovaný v metrickém systému s tímhle sice pracovat dokáže, ale je to neustálý boj. Oproti tomu já mám optiku v MRAD. 1 MRAD je 10 cm na 100 m. Vnímáte ten rozdíl, jo? Jak je to krásně metrické 🙂 A je to čím dál stejné! Tedy na 200 m je to 20 cm. Jeden klik mám 0,1 MRAD, tedy na 100 m je to 10 mm. Problém trochu nastává až na velkých vzdálenostech, kdy například na 1 km to u mě je 100 mm…a to už je moc a tam začíná mít MOA navrch (krokování je jemnější).

Podrobnější informace k MOA/MRAD/MIL problematice najdete třeba ZDE, nebo TADY.

Druhý zásadní háček je v umístění záměrné osnovy uvnitř puškohledu. Buď je v tzv. první fokální rovině (FFP) a velikost osnovy se mění současně s tím, jak používáte zoom na puškohledu. Jeden dílec na osnově tak představuje stále stejnou vzdálenost na cíli, ať děláte co děláte. Tak to mám já. Kibic má (levnější) optiku se záměrnou osnovou ve druhé fokální rovině (SFP), kde se velikost osnovy nemění a tedy jak zoomujete, dílec na osnově představuje různou hodnotu na cíli. Pěkně je to popsané ZDE.

Z hlediska jednoduchosti používání pro amatérského střelce se mi tedy jako ideální jeví puškohled v MRAD a s osnovou FFP.

A poslední věc, která občas někoho zarazí – jak točit točítky. Tedy jestli na točítku LEFT znamená mířidla LEFT, nebo zásah na terči LEFT. Na valné většině současných puškohledů a kolimátorů to znamená posun zásahu na terči. Například – mířím na 100 m na střed terče. Zásah je 5 cm vlevo (odměřit to můžete na stupnici osnovy puškohledu). Vím, že na tuto vzdálenost 1 klik = 1 cm. Kliknu si tedy 5x RIGHT a další musí jít správně na střed (pokud nemám volšový ruce, nebo nevhodnou munici). To samé je UP/DOWN. Tyto informace byste ale měli najít v manuálu u puškohledu.

BTW asi jste si všimli, že mám na pušce novou úsťovou brzdu. Je to TAHLE. Funguje naprosto skvěle, zbraň se velice zklidnila a zpětný ráz je výrazně menší. Ovšem okolostojící/ležící mají trochu problém 🙂 Hluk a tlakovou vlnu docela ucítí… Pokud byste vybírali úsťovku, rozsáhlý test najdete ZDE a video k tomu ZDE.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Armáda. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Výběr puškohledu pro střelce – amatéry

 1. Daniel napsal:

  Zdravim,
  chtel bych se zeptat na to Norinco M305 s EBR pazbou. Uz dlouho o ni premyslim, ale nikde se mi nedari EBR pazbu sehnat. Mohl bych se tedy zeptat kde ji Vas kolega sehnal?
  Diky za odpoved
  Dan

  • Serža napsal:

   kolega jí koupil jako bazarovou už v pažbě (myslím, že v BVS)…měl jí nějakou dobu a protože nebyl spokojen s poměrem ekonomiky a přesnosti střelby, zase to prodal. Ale vypadala cool, to jo 🙂 Myslím, že teď spekuluje o něčem ve .223

  • Serža napsal:

   BTW co pažba ProMag Archangel (mají v ProArms)?
   a za lepší prachy třeba tady:
   http://www.frybortzbrane.cz/zbrane/pazba-m1a-p00-01609.htm

   • Daniel napsal:

    Na tuhle pažbu jsme taky koukal, jenže já jsem zatíženej na raily 😀 a na EBŘe se mi líbí i ta teleskopická pažba. Ten inzerát, že jí prodává jsme i našel. Škoda, že to šlo mimo mě, v tý době jsem takovou pušku sháněl, ale tohle mi uniklo.

 2. Serža napsal:

  jj, taky jsem jeden čas chtěl mít raily všude…ale v reálu, co z toho se využije? když to bude jako „sharpshooter rifle“, tak bipod (dá se chytit i na očko), kukátko a možná svítilna…Kukátko nejde na pažbu, ale na pušku a ta svítilna….myslím, že rail by se tam vyřešit dal…

  • Daniel napsal:

   A vlastně je to pravda. Optika se dává na montáž u závěru, bipod se dá chytit i na obyč pažbě a jak tak koukám na fotky ebry z nasazení, kašlou na raily i vojáci 😀 Děkuji za objasnění mého zcestného uvažování a ušetření fůry peněz, který můžu vrazit do střeliva. Takováhle zbraň by měla zůstat co nejminimalističtější.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s