Úskalí výběru dlouhé střelné zbraně

SY720_

Když už je jeden šťastným držitelem ZP, řeší čím vyplnit trezor. Na trhu je dostupná celá řada střelných zbraní, každá ale má své pro i proti.

 • Samonabíjecí/opakovací malorážka – její zásadní plusy jsou v nejlevnější munici, která navíc skoro nic neváží, takže si jí na střelnici můžete přinést spoustu. Také vás s ní nechají bez problémů střílet na kterékoliv střelnici. Na trhu je spousta doplňků, takže si některé modely (například Ruger 10/22) můžete vyladit přesně podle svých představ. Na dirkování papírů a cinkání do gongů až do 100m je to super. Jenže na obranu a lov je víceméně na nic. Pro použití na obranu je náboj málo účinný a u lovu je to podobné – myslím, že maximum by byl tak zajíc…když ho trefíte.
 • Opakovací puška ve větší ráži – asi nejčastěji potkáte ráži .308 Winchester (7,62×51). Už vzhledem k ceně nábojů (nemůžete brát ty nejlevnější a ty použitelné už jsou drahé) to není na žádné velké střílení. Přebíjením se dá cena nábojů výrazně snížit, ovšem zařízení pro celý proces přebíjení (od praní nábojnic, přes jejich kalibraci, až po lis) nejsou levná a zabírají nějaký prostor. S puškou tohoto typu si bez problémů „sáhnete“ na cíl vzdálený 0,5 km a i dál…Ideální pro snipery a lovce. Na obranu nevhodné – v omezených prostorech by snad bylo lepší útočníka praštit pažbou. Trochu problém je se střelnicemi. Má smysl střílet od 100 m dál a těch delších střelnic je u nás jak šafránu.

Remington 700

 • Samonabíjecí verze samopalů – výhodou je používání relativně levné a dostupné pistolové munice. Také vás s tím nechají bez problémů střílet na všech pistolových střelnicích. U nás se dají pořídit semiauto verze různých historických zbraní (UZI, Sa vz.24/26, polský PM63 RAK…). Jejich nevýhodou je omezená možnost úprav (třeba montáží kolimátoru), výhodou je velice nízká cena. Pak tu máme moderní samopaly, například ČZ EVO3 S1, civilní verze H&K MP5, samopaly od B&T. Ty už se dají osadit jak kukátkem, tak různými ručkami a dalšími doplňky. Přesná střelba se dá bez problémů provozovat cca do 50 m. Dá se s tím trefovat i na 100 m, ale to už je dost výzva. Vhodné i na obranu (například domu) – ve stísněných prostorech nepřekáží pohybu, náboje mají dostatečnou účinnost a zásobníky i slušnou kapacitu. A protože je to kulová zbraň, umožní vám „oddělit“ ty dobré od těch špatných.
 • Brokovnice – jedna z nejuniverzálnějších zbraní. Umožňuje jak střelbu jednotnou (slug), tak hromadnou (brok) střelou. Navíc se dají koupit i různé „specialitky“, například gumové (nesmrtící) střely. Střelba brokovnicí je umožněna jen na některých střelnicích – není problém s dostřelem, který není velký, ale s rozptylem, který velký je (zejména u brokovnic s krátkou hlavní). Doporučuju koupit si různé druhy munice (slug a broky od jemných až po velmi hrubé) a vyzkoušet si to (stačí do čistého papíru), abyste si udělali představu, jak moc je zbraň přesná a jak se které broky rozptýlí. Brokovnice je vhodná pro sport a lov (s delší hlavní), ale i pro obranu (spíš bych doporučil kratší a se sklopnou, nebo teleskopickou pažbou). Jsou dostupné jak samonabíjecí, tak opakovací varianty. U samonabíjecí se míň nadřete a odpadají určité chyby způsobené manipulací uživatele. Nevýhodou ale je určitá „mlsnost“ na střelivo – s nějakým to nefunguje. Opakovací brokovnice „žerou“ všechno 🙂 Ale zase musíte pumpovat předpažbím (nebo jiným přebíjecím mechanizmem). Obecným mínusem brokovnic pro obranné použití je malá kapacita zásobníku (při delší „akci“ pořád dobíjíte…). Obvykle končí na osmi ranách, a to je již zbraň docela dlouhá (pumpa), nebo má obrovský zásobník (samonabíjecí). Podle mě je ideální kompromis obranné brokovnice pumpa s kapacitou 6-7 nábojů délky 76, hlaveň stejně dlouhá, jako zásobník. Pokud máte kratší ruce, hodí se prodloužené předpažbí (mají například některé brokovnice FABARM). A taky výrazná muška a možnost připevnění svítilny. Samonabíjecí brokovnice jsem vídal spíš u střelkyň – těm vyhovuje, že se nenadřou a mají jednodušší obsluhu. Samonabíječky taky obvykle míň kopou. Jen na závěr k brokovnicím jednu zásadní věc. Pokud chcete použít brokovnici pro obranu, dbejte, aby všichni „ti dobří“ stáli pokud možno ZA VÁMI. Rozhodně se nesnažte použít brokovnici v situaci zločinec/rukojmí. Můžete si to vyzkoušet na střelnici s různě barevnými balónky – zkuste na 10-20 m rozstřelit jen jeden, pokud se budou navzájem dotýkat…

FABARM STF12 Compact

Každá z výše uvedených zbraní má svá pozitiva, negativa a každá je vhodná do jiné situace. Ideální je mít je všechny 🙂 a vybírat „tu správnou“ pro konkrétní účel. To je takový „policejní“ způsob. Ovšem to má pár velkých nevýhod. Musíte mít totiž nějaké bezpečné zázemí, kde máte zbraně (a příslušnou munici) uskladněné. Také, pokud jste někde „v akci“ s jedním typem zbraně a situace se vyvine nečekaně, máte smůlu, když tu správnou zbraň nemáte s sebou. A v neposlední řadě musíte udržovat zásoby munice různých ráží a typů. Řešením je samozřejmě kompromis…řekněme „vojenský“ způsob. Voják je často dlouho v poli bez možnosti výměny zbraně a veškeré vybavení si nese na zádech. Musí dynamicky reagovat na různé situace, od CQB po ostřelování nepřítele na půl kilometru.

 • Samonabíjecí varianta útočné pušky. Na trhu jsou dostupné semiauto klony Sa vz.58, různých verzí AK, M4 a dalších. Vybere si každý. Navíc pro nejrozšířenější modely je k dispozici spousta příslušenství a doplňků, takže možnostem úprav se meze nekladou. Munice je snadno dostupná a relativně levná – jedná se často o přeznačenou vojenskou munici, kterou není vhodné používat v jiných zbraních, ale tyto „vojenské“ to snesou v pohodě. Tato munice je ale obvykle méně přesná, než normální civilní. Samonabíjecí útočné pušky jsou použitelné relativně přesně do cca 300 m (s optikou a lepší municí asi i kousek dál). Tedy, ta přesnost je vojenská, takže nepočítejte, že budete střílet „na víčko od limonády“. Přitom jsou zbraně docela kompaktní (například díky sklopným a teleskopickým pažbám) a je možné je použít i v omezených prostorech. Problém je zase se střelnicemi – vojenské střelivo má velikou účinnost a ničí dopadové plochy. Proto je střelba z těchto zbraní povolována jen někde, většinou tam, kde se střílí do valu. Zbraň je využitelná jak pro lov, tak pro obranu. U lovu musíte mít na paměti horší přesnost, což v důsledku může vést k dlouhému dohledávání raněného kusu. Občas se tyto zbraně (SKS, SVT) používají při naháňkách divokých prasat. Při využití pro obranu zase musíte myslet na velkou účinnost a dostřel. Například ráže 7,62×39 prostřelí cihlovou zeď jak nic…

CZ 858

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Armáda. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Úskalí výběru dlouhé střelné zbraně

 1. Marin Velčev napsal:

  Dobrý článek. Jen mi tu chybí páková opakovačka a ráže.375 Magnum, případně na .44 Magnum. Pákovka je skvělá na obranu, účinek revolverového střeliva, tak se s ní dá do 150m střílet. Má většinou 10+1 ran, které se dají vystřílet hodně rychle za sebou (pokud se střílí ze stoje nebo sedu, v lehu to jde o trochu hůře). Pokud to není systém Henry, tak se dá při střelbě docela dobře dobíjet.

  • Marin Velčev napsal:

   Korekce textu – účinek poměrně silného revolverové střeliva se ještě zvýší, a tak se s ní dá střílet do 150m.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s