Subkompaktní pistole v ráži .45 ACP

Jak se postupně zhoršuje bezpečnostní situace, čím dál víc lidí řeší, jakou zbraň si pořídit pro denní nošení. V současnosti je již více než jasné, že historické ráže 6,35mm, 7,65mm a .380 ACP (v Evropě s nepatrným rozdílem známý jako 9mm Browning, nebo 9×17) jsou překonané a pro praktickou obranu nevhodné. Ze zavedených nábojů tedy zůstává ve hře 9×19 a .45 ACP. K nim se připojí několik novorozených ráží (10mm Auto, .40 S&W, .45 G.A.P.), které ovšem mají podstatnou nevýhodu, a tou je cena za ránu. Protože pokud má zbraň fungovat jako sebeobranná pojistka, je nutné s ní trénovat = střílet = cena náboje je důležitá. Takže nám zase zůstaly ty dva – devítka, nebo pětačtyřicítka. Který z nich zvolit, to je na slušný flame 🙂 Osobně preferuji .45 ACP, protože je to „velký pomalý knedlík“, u kterého předpokládám maximální předání energie primárnímu cíli. Proti této ráži hovoří počet ran – při stejně velké zbrani se do pistole v ráži 9×19 vejde o 2-4 náboje víc. A taky cena, protože náboj 9×19 stojí cca 5,- Kč/ks, zatímco .45 ACP stojí cca 8,- Kč/ks. Na druhou stranu statistiky potvrzují, že většina obranných situací se vyřeší (když už to dopadne tak špatně) na cca 2-3 výstřely. Takže mít 5-6 kousků ve zbrani + dalších 5-7 v druhém zásobníku je množství více než dostatečné. Jako negativní argument oproti 9×19 zbývá jen vyšší cena za ránu…ale zas tak strašný to není. Naopak pro .45 ACP hovoří balistické parametry – viz tabulka.

Dal jsem si tu práci a prošel jsem informace o modelech subkompaktních samonabíjecích pistolí v ráži .45 ACP. Jejich přehled najdete v další tabulce.

Jen doplním, že pokud je v políčku n/a, znamená to, že daný údaj se mi nepodařilo zjistit z žádného důvěryhodného zdroje. Hmotnost zbraní je uváděna bez zásobníku. Cena je buď od některého českého prodejce, nebo přepočtem/odhadem z ceny v USA. Pokud v tabulce najdete nějaké nesrovnalosti, nebo dokážete doplnit chybějící údaje, napište to směle do komentáře. Tabulku už upravovat nebudu.

Na závěr jen podotknu, že se vesměs jedná o zbraně s polymerovým rámem, s výjimkou Springfield Micro Compact. To je trpasličí varianta Coltu 1911 – je takříkajíc morálně nemožné psát o zbraních v ráži .45 ACP a nezmínit nějaký klon této legendy. Co se revolverů v odpovídajících rážích týče, tak ty z mého pohledu pro denní nošení vylučuje hmotnost a šířka, daná průměrem bubínku. Také přebití revolveru je (při stejné úrovni výcviku) výrazně pomalejší, než u pistole.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Armáda. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Subkompaktní pistole v ráži .45 ACP

 1. RoKro napsal:

  Pěkné, pěkné, taky jsem po něčem malém v ráži .45 koukal.
  Líbí se mi klony 1911, ale třeba Para Elite Carry je svými rozměry už jinde, 178x127x32 s 3″ hlavní. Zase na něj ale vmístím i malíček.
  Ten Springfield XDS .45 3,3 není nikde k dostání, v Zelený sport by měli dostat tisíc kusů během září, ale co jsem koukal, tak termíny už byly dřívější a posouvaly se.

  • Serža napsal:

   To je za dobrý peníze. Pokud ale srovnáme ceny NOVÝCH zbraní, tak s tím PARA Ordnance jsi zase minimálně na 30000,- Kč v řadě Elite (a 25000,- Kč v řadě Expert) – viz Proarms.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s