Problémy s vypínáním Windows 10

Se zvětšujícím se rozšířením operačního systému Windows 10 se stále častěji objevuje problém s vypínáním. Zvolíte klasicky Vypnout (Shut Down)…kolečko s nápisem Vypíná se (Shutting down) se točí, a točí…a točí…a nic se neděje. Za tímto problémem obvykle stojí funkce Rychlé spuštění (Fast startup). Tato funkce byla přítomna již ve Windows 8. Jak vlastně funguje, napoví její neoficiální název – Hybrid Shutdown.

Při standardní hibernaci počítač uloží obsah paměti (načtené ovladače, aplikace, data přihlášeného uživatele atd.) do hibernačního souboru (hiberfil.sys). Při následujícím spuštění počítače Windows načtou obsah souboru a systém se spustí ve stejném stavu, jako byl hibernován…a navíc i trochu rychleji.

Pokud se vypíná systém s aktivní funkcí Rychlé spuštění, nejprve se ukončí veškeré aplikace a nesystémové úlohy a odhlásí se aktuálně přihlášený uživatel – postup podobný, jako při klasickém vypínání počítače. V tu chvíli je systém „čistý“ – tedy ve stavu, jako po spuštění. A v tento moment se systém vlastně „zahibernuje“ = tento stav se uloží do hibernačního souboru. Při následujícím spuštění počítače je obsah tohoto souboru načten a systém si tím „usnadní“ práci s načítáním jednotlivých ovladačů a konfigurace = spustí se rychleji. Funkce hibernace ovšem vyžaduje perfektní kompatibilitu a funkčnost hardware a příslušných ovladačů…a to je pravděpodobně kámen úrazu.

Protože šance, že dohledáte, jaká komponenta či ovladač za problémem stojí, je mizivá, mnohem jednodušší řešení je tuto funkci vypnout (na Windows 10 je ve výchozím stavu aktivní). Systém se pak bude vypínat a startovat klasicky – tím by měly odpadnout možné problémy. Na druhou stranu to povede k malému prodloužení času, potřebného ke spuštění počítače (u sestav s SSD disky to bude zpomalení zanedbatelné).

Funkci Rychlé spuštění vypnete přes Ovládací panely/Všechny položky Ovládacích panelů/Možnosti napájení/Nastavení systému (Nastavení tlačítka napájení). Háček je v tom, že možnost změny pro Rychlé spuštění bude šedivá = neaktivní. Stačí kliknout na Změnit nastavení, které není k dispozici – „zaškrtávátko“ se aktivuje a vy jej můžete „odškrtnout“. Pak už jen potvrdit kliknutím na Uložit změny a je to… Níže najdete screenshot jak z české, tak z anglické verze Windows 10.

Na závěr ještě malé upozornění: je možné, že některé aktualizace operačního systému mohou funkci Rychlé spuštění zase zapnout. Je tedy nutné být stále ve střehu… 🙂

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Počítače a Internet. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Problémy s vypínáním Windows 10

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s