Kombinovaný trénink – odstřelovačka a pistole

Po delší době se mi naskytla příležitost zúčastnit se zase jednoho tréninku s instruktorem. Stejně jako loni v říjnu to bylo na střelnici u Žatce. Program měl být pestrý, vezl jsem s sebou tedy jak sniperku, tak Kahra.

S Kibicem jsme na místo dojeli s luxusní rezervou. Krásné počasí, zem ještě zmrzlá, prostě ideální podmínky. Na začátku jsme si nejdřív prošli trochu teorie kolem přesného střílení, hlavně používání osnovy v puškohledu/dalekohledu a měření vzdáleností s její pomocí. Pro mě to bylo docela užitečné, protože jsem si otestoval práci s novým dalekohledem. Stupnici má v MRAD, což je paráda. Ve 100m je jeden dílek 10cm, ve 200m je 20cm a tak dále. Pokud vidím nějaký předmět, jehož rozměry znám – například papír A4 = 210 × 297mm – a ten mi na stupnici na výšku zabírá 3 dílky, vím, že je 100 metrů daleko. Pak jsme začali se střelbou. Nejprve jen pár ran v klidu na klasický terč. Bohužel nebyl prostor rozstřílet se víc, potřeboval bych vystřílet tak 15 ran, abych se s puškou sžil (přece jenom nestřílím z ní moc často). A pak přišly na řadu trochu zábavnější úlohy. Terč byla vlastně řada hracích karet. No a instruktor nám vždy ukázal jednu a my jí museli najít na terči a trefit. Další level byly…řekněme osoby (fotky různých čmoudů). Zase na papíru několik. Každý střelec měl svého pozorovatele (spotter), který od instruktora dostal informaci o správném cíli. A spotter pak na něj verbálně navedl střelce. Tím sniperská část končila.

Pak jsme si nastavěli gongy a procvičovali jsme drily s pistolemi (tasení ze skrytého nošení, tak jako v civilu). V závěru pistolové části jsme si vyzkoušeli několik situací z VIP protection = jak reagovat při ohrožení pokud je bodyguard sám, jak reagovat pokud jsou strážci dva.

V průběhu dne se oteplilo (s pistolí jsme končili až odpoledne) a zem rozmrzla. Jak jsme se při pistolových drilech pohybovali furt na jednom místě, podařilo se nám to tam pěkně rozhamtat a závěr tréninku jsme už čvachtali v hlubokém (a lepkavém) bahně. Ňamka.

Pokud mám trénink ohodnotit ze svého pohledu, mám z toho takový rozpačitý pocit. Začátek se sniperkou určitě dobrý, zejména opakování základních věcí. Pro člověka, který tím nežije denně, jako různí profesionálové, je opakování základů nutné skoro pokaždé. Ale pokročilejší sniperské úlohy byly v mém podání jen plýtvání municí. Než se do takových věcí budu moct pustit, chce to mít naprostou jistotu při trefování se v klidu do klasického terče…a to bude ještě hodně trénování. V pistolové části pro mě určitě bylo dobré opáčko klasických drilů střelby na gongy. VIP protection bylo zajímavé si zkusit, ale byla to moc velká porce nových věcí najednou, navíc ještě velmi ztížená rozbahněným povrchem. Tohle by chtělo cvičit po malých segmentech s mnoha opakováními a za „ideálních“ podmínek…nejprve třeba jen s replikami zbraní v tělocvičně. Takže při výběru dalších možných kursů a tréninků se budu spíš držet zpátky a klidně opakovaně drilovat základní věci…Jo a taky si na takový trénink vezmu radši Glocka – Kahr na to není úplně vhodný. Je moc malý a jak stoupá únava, zvětšuje se množství uživatelských chyb při jeho ovládání. Navíc kapacita zásobníku je na delší drily naprosto nedostatečná.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Armáda. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s