Bezpečná manipulace (1) – prst na spoušti

Při manipulaci se střelnou zbraní je potřeba dodržet celou řadu bezpečnostních opatření a postupů. V tomto několikadílném cyklu se je pokusím postupně probrat a ukázat, jak to má vypadat a jak to nemá vypadat.

Prvním takovým důležitým bodem je hlídat si ústí hlavně, aby vždy směřovalo do bezpečného prostoru. Bezpečný prostor je obvykle tam, kde jsou terče. V rámci výcviku může instruktor, nebo správce střelnice, jako bezpečný prostor označit i jiné místo (boční val, vybíjecí trubka atd.). V pokročilejších kursech a trénincích při pohybu se zbraní pak může ústí hlavně směřovat do země, nebo do vzduchu (kolmo nahoru), ale k tomu se vrátím v dalších dílech. Takže řekněme, že jsme začátečníci = ústí hlavně bude směřovat k terčům. Bude tam směřovat, když zbraň odložíte, bude tam směřovat, když budete chtít něco ukázat kolegovi vedle vás. Prostě pořád. Máte závadu a potřebujete jí odstranit? Ústí stále míří na terč a vy svojí polohu přizpůsobujete tomu, aby to tak bylo.

A teď co dál se zbraní? Na spoustě různých lákavých fotek a v celé řadě filmů vidíte drsňáky, jak čapnou střelnou zbraň a hned nacpou prst do lučíku před spoušť. Tak takto tedy ne. Prst na spoušť pokládáte až těsně před samotným výstřelem, tedy v situaci, kdy už koukáte přes mířidla na cíl. Do té doby, při jakýchkoliv manipulacích, je nutné držet prst mimo spoušť…a dokonce úplně mimo lučík spouště. Je to z toho důvodu, že se může něco stát (zakopnete, někdo do vás strčí…), ruka se instinktivně sevře…a BUM! Správná pozice střílejícího prstu (obvykle ukazováček „silné“ ruky…ale například po zranění to může být i jiný prst) je na rámu zbraně NAD lučíkem. Viz fotografie níže. Tato pozice prstu vás nijak nezpomalí, v případě potřeby prst „sklouzne“ na spoušť velice rychle.

Takže shrnutí dnešního dílu:

  1. ústí hlavně vždy do bezpečného prostoru
  2. střílející prst mimo prostor lučíku spouště až do momentu samotného výstřelu
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Armáda. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s