Ruger Charger CHR22-10TB – plinker for fun

O nějaké malorážce na levné střelnicové blbnutí už jsem přemýšlel dlouho. Vyhlídl jsem si Ruger Charger – na pistolovou délku zkrácený populární Ruger 10/22. Jedním z podstatných důvodů bylo i to, že je to takové LEGO pro dospělé – k dispozici je spousta různých doplňků, pažeb…a každý si zbraň může postavit víceméně podle svých představ. Problém byl v tom, že tyto zbraně na našem trhu dlouhou dobu nebyly dostupné. Jak jsem tak zkoušel všechno možné, najednou koukám, že společnost MPI má skladem novou verzi Chargeru! Hned jsem se domluvil s jejich distributorem, pořešil nákupko a dnes jsem si vytouženého Rugera přinesl domů.

V kartonové krabici je pistole usazená v dřevěné pažbě. Dřevo vypadá na ořech, je hezčí, než bylo u minulé verze. V rámci zjednodušení uživatelských úprav je ale pažba osazena vyměnitelnou plastovou rukojetí (standard M4). Minulá verze měla pažbu z jednoho kusu i s rukojetí. Aktuální verze má také na ústí hlavně závit na montáž různého příslušenství 🙂 a lepší lištu na montáž optiky. Kromě zbraně je v krabici také dvojnožka UTG (velice bytelná, ovšem nepříliš nastavitelná). U minulé verze byla kopie bipodu Harris, což byla podle mého názoru lepší volba. V krabici je dále zámek na zbraň (omylem jsem tam měl zámek na Take-Down verzi pistole, což ale řešit nebudu), plastová výstražná vlaječka do komory (super nápad!) a US/CZ návod (česká verze je na předchozí model pistole, ale v podstatě to je totéž). Jo a nesmím opomenout luxusní polstrované transportní pouzdro!

Doporučuju začít studiem návodu. Je sice dost podrobný, ale místy mi přijde psaný stylem „rozhodně do mikrovlnky nestrkejte kočku!“. Technický rozkres zbraně je jen v US verzi návodu. A další upozornění na bezpečnost…“Než zapnete mikrovlnku, dobře se podívejte, zdali v ní není kočka!“ V pažbě je pistole fixována jen jedním šroubem. Po jeho povolení (a správném nastavení kolíčku pojistky do střední polohy) celou zbraň z pažby snadno vyndáte…a můžete si jí strčit…do jiné pažby. Pro montáž opačný postup. Jen je třeba dát pozor na kolíčky v závěru – jsou tam jen zastrčené a mohly by vám vypadnout (když je zbraň mimo pažbu).

Pistole nemá střeleckou pohotovost – po vystřílení zásobníku tedy závěr NEZŮSTANE v zadní poloze. Pro čištění a odstraňování závad je ale možné závěr zablokovat v zadní poloze manuálně, pomocí přepínače mezi lučíkem a páčkou vypouštění zásobníku. Spoušť má hladký chod s mírným ztuhnutím těsně před výstřelem. Pokud po střílení chcete zbraň vyčistit, máte víceméně dvě možnosti. Buď si jen zablokujete závěr vzadu a vyčistíte hlaveň a kam dosáhnete výhozním okénkem, nebo musíte pistoli vyjmout z pažby – pak se dá vyndat celý závěr ven…a i oddělit hlaveň.

Já jsem si na pistoli osadil puškohled Leapers Accushot 1-4×28, takže mě čeká nastřelení…a vůbec vyzkoušení celé zbraně, zásobníků atd. Hádám, že tak do 50m by to mohlo být docela přesné. Na závěr opět malé bezpečnostní upozornění 🙂 „Pokud se z mikrovlnky ozývají divné zvuky, přesvědčte se, zda v ní není kočka. Mňau…“

Doplňuji odkaz na balistiku náboje .22LR. Cokoliv pod 1100 FPS je podzvukové, takže nebudete práskat moc nahlas (chybí sonický třesk) a dá se to bez sluchátek. Bohužel, přímo subsonická munice podle informací na webu nepřetáhne závěr = je nutné ručně natahovat na každou ránu. Ještě to budu muset otestovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Armáda. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Ruger Charger CHR22-10TB – plinker for fun

  1. Peťa napsal:

    Nějaký odkaz na prodejce pažeb? Dík.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s