Bezpečná manipulace (2) – kontrola zbraně

Jsme na střelnici. Z minula už víme, že ústí hlavně má vždy směřovat do bezpečného prostoru. Také už máme nacvičenou bezpečnost na spoušti – tedy prst mimo spoušť. A co se zbraní dál? Ať už zahajujete manipulaci se zbraní vlastní, nebo máte nějakou půjčenou, je nutné zkontrolovat, v jakém stavu zbraň je. V první řadě je nutné se ujistit, zda je zbraň vybitá. U revolverů je to jednoduché – vyklopíte bubínek a vidíte. U opakovacích a samonabíjecích zbraní, ať už se schránkou, či odnímatelným zásobníkem, je to složitější.

  • Pokud má zbraň odnímatelný zásobník, vyjmeme jej.
  • Otevřeme závěr a pohledem do nábojové komory zkontrolujeme, zda je komora prázdná (doporučuje se opakovat to tak 2x-3x).

  • Pokud má zbraň náboje v neodnímatelné schránce (nebo jako například brokovnice v neodnímatelném trubkovém zásobníku), je třeba opakovat ruční natahování závěru tolikrát, dokud schránka (zásobník) není prázdná. Pak se přesvědčíme, zda není náboj ani v nábojové komoře.

  • Když jsme takto zajistili, že ve zbrani není žádný náboj, vypustíme závěr do přední polohy a provedeme „ránu jistoty“ (promáčknutí spouště bez náboje) do bezpečného prostoru.
  • Zajistíme zbraň (pokud má pojistku a pokud to její konstrukce umožňuje).
  • Je vhodné se před střelbou ujistit (zejména u cizí zbraně, kterou dobře neznáte), zda její mechanismus funguje správně a zda je hlaveň nepoškozená a průchozí. U krátkých zbraní je to možné například prosvícením hlavně kapesní svítilnou. Funkci mechanismu otestujete několika cykly naprázdno (stále při míření do bezpečného prostoru).
  • Pokud zbraň odkládáte (například na pultík střelnice), vždy to dělejte se závěrem zablokovaným v zadní poloze (pokud to konstrukce zbraně umožňuje), případně s vyklopeným bubínkem, sklopenými hlavněmi a podobně (v závislosti na typu zbraně). A pochopitelně bez zásobníku.
  • U zbraně, která neumožňuje zablokování závěru v otevřené poloze (například klony AK), signalizujete její stav takzvanou bezpečnostní vlaječkou (safety flag). Ta se vloží do komory a díky výrazné barvě (žlutá, oranžová) zdálky ukazuje, že je vaše zbraň v bezpečném stavu.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Armáda. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s