Pražský maraton 2017

Jelikož jsem kvůli jiným aktivitám přes léto moc netrénoval, přistupoval jsem k tomuto závodu s velkým respektem a bez nějakých očekávání. Cíl byl vlastně jen jeden – dokončit v limitu.

Zjistil jsem, že z Bráníku mi jede až na Hradčanskou přímá tramvaj. Super – doprava tedy velice jednoduchá a bez přesedání v centru. Do Stromovky je to pak již jen dvě zastávky autobusem. Okolo startu/cíle už byla spousta závodníků, na prezentaci trochu fronta, ale ubývalo to rychle. Jako vždy jsem se potkal se spoustou známých…člověk by se skoro zakecal, že by propásl start. S oblečením to letos bylo jednoduché – mělo být teplo, takže krátké kalhoty+tričko s krátkým rukávem.

V 10:00 je odstartováno. Dávám se dohromady s kamarádem, běžíme tempo tak 5:30/km a kecáme. Závod nám tak rychle ubíhá, až cca do 15.km (běží se 10 okruhů po 4,2km). Začínám cítit svaly v nohou – nojo, když není natrénováno…Takže musím trochu zpomalit a kolega mi zdrhá. Pokračuju sólo, zatím furt jakž-takž v pohodě až do 25.km (půlmaraton jsem měl těsně přes 2h). Dostavuje se krize, stejná, jako mě obvykle potkávala až po třicátém kilometru. Další okruh se proto sotva plazím. Kamarád, fungující jako organizátor a fotograf, mi dává loknout piva. To mi trochu srovnává sladkou chemií rozhozený žaludek. Zezadu se na mě dotáhl starší fousatý běžec a začal mě hecovat. Dali jsme se tedy dohromady a další dva okruhy jdeme společně. Bohužel chlapík je o kolo napřed. Takže když se blížíme k cíli mého devátého (a jeho desátého) okruhu, chlapík zrychluje a utíká mi. Do posledního okruhu tedy vybíhám zase sólo. Asi v půlce okruhu se na mě dotahuje běžkyně s číslem 60 a že to prý doklepeme do cíle společně. Ve dvou to jde skutečně lépe, takže nakonec probíháme finišem v čase 4:42:45. Je to hodně pomalé, ale odpovídá to tomu nulovému tréninku v létě. A navíc podle některých běžců prý byla trať zase delší (už to tak bylo loni).

(C) Jan Zubíček

Po doběhu dostávám dřevěnou medaili (nic moc koláč z větve s vypáleným letopočtem) a jdu se najíst. Párky ještě jsou, ale PIVO UŽ DOŠLO!!! Katastrofa! 😦 To pochopitelně sráží celkový dojem ze závodu, který byl jinak moc fajn. Dodatečně jsem se dočetl, že se změnil organizátor závodu. Proto na občerstvení nebyly rohlíčky z pekárny Kabát a pro finishery taška s nějakým CD+tyčinkou+jablkem, jako v minulých letech. No, uvidíme, jak to nový organizátor uchopí. Po jednom ročníku to je těžké posuzovat…