Jak na financování „neziskových“ organizací

Tohle téma pomalu přestává být tabu a začíná se o něm mluvit. Bohužel nikde jsem neviděl nějakou ucelenou koncepci, jak celou problematiku řešit. Jednoduchá „řešení“ typu „přestaneme je financovat úplně“ jsou podle mého názoru špatná. Celá řada neziskovek dělá prospěšnou činnost, která je z principu nevýdělečná/ztrátová a tedy se nedá provozovat jako standardní podnikatelský model.

Přijde mi ale krajně nevhodné financování neziskovek „nárokově“ ze státního rozpočtu (tedy daní obyvatelstva), aniž by samotní poplatníci měli nějakou přímou možnost ovlivnit, kdo a kolik dostane peněz. Jako východisko bych viděl úplné odloučení financování neziskovek od státu. Tedy že by nikdo nedostal ani korunu. Ovšem aby bylo financování umožněno, občané by měli mít možnost podle svého uvážení sponzorovat neziskovky, kterým věří, nebo které jim jsou sympatické oblastí své působnosti. Takový dar by měl být odečitatelný z daní. Při transparentních účtech neziskovek by pak bylo krásně vidět, že například pan Vomáčka si odečítá z daní částku 2000,- Kč ve prospěch Nadace BFLMPSVZ, přičemž na účtu této nadace se patřičná částka objeví. No a neziskovky by jen musely vést účetnictví, jako každý jiný subjekt.

EDIT: jen mě napadlo, že by to krásně mohlo fungovat jako Kickstarter – jednotlivé neziskovky by zveřejnily, kolik potřebují na provoz pro řekněme následující rok…no a hned by se vidělo, kolik už mají vybráno…

Za těchto podmínek by pochopitelně bylo v nejvyšším zájmu neziskovek získat si důvěru sponzorů kvalitními výsledky a volbou cílů korelující se zájmy obyvatelstva. Za sebe si dovedu docela dobře představit, že bych například dlouhodobě sponzoroval nějaký domov pro seniory, nebo naopak nějaké zařízení pro děti v mém okolí. Zejména pak třeba proto, že by mi v takovém domově mohli jako dlouholetému sponzorovi na stará kolena vyjít vstříc a poskytnout mi své služby. To už se ovšem dostávám na úroveň vztahů a důvěry, která se buduje celá desetiletí a nejde „vytvořit jedním razítkem“.

A stejně je to celé sci-fi, protože současný systém je tak zakořeněný a provázaný, že nenásilnou cestou z toho východisko nevidím 😦

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy a politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s