Kde se vzala lymská borelióza

Tenhle článek nemá za účel dělat nějaká převratná odhalení, ale nedávno jsem si k tomuto tématu našel několik zajímavých informací a řekl jsem si, že by to mohlo zaujmout i další čtenáře. Tak to berte trochu s nadhledem, jo… 😉

Lymská borelióza byla pojmenována podle města Old Lyme kousek severovýchodně od New Yorku, kde byla v roce 1975 poprvé zaznamenána. Ale než k tomu došlo, pojďme trochu do historie. Za druhé světové války mělo Německo mimo jiné i svůj program vývoje biologických zbraní – Blitzableiter. Tento program podléhal přímo Heinrichu Himmlerovi. Výzkumné laboratoře byly umístěné na maličkém ostrůvku Riems na severním okraji Německa.

Výzkumné laboratoře řídil německý veterinář, virolog a vědec Erich Traub. Mimo jiné byla objektem jeho výzkumu možnost přenosu nákazy na cílový objekt (člověka) nakaženým bodavým hmyzem a cizopasníky. Po skončení WWII spadaly laboratoře do Sovětské zóny Německa. Traub ale pracoval na výzkumu dále. V červenci 1948 byl britskými agenty „evakuován“ z ostrova Riems do Anglie, prý z důvodu obav, že by s Rusy spolupracoval na vývoji jejich biologických zbraní. To Traub ovšem popřel. V rámci operace Paperclip byl v roce 1949 přesunut do USA, kde začal pracovat v Naval Medical Research Institute (Bethesda, Maryland). Zanedlouho byl kontaktován vědci z Fort Detrick (což bylo tehdejší US centrum vývoje biologických zbraní) a začal s nimi spolupracovat. Traubem poskytnuté informace položily základ výzkumu, který se začal provádět v laboratořích na ostrově Plum. Oficiálně se jedná o Plum Island Animal Disease Center, ve skutečnosti se ale jednalo o laboratoře vyvíjející biologické zbraně. Výzkum biologických zbraní byl oficiálně ukončen v roce 1969, ovšem o tom, co se vlastně v laboratořích dělo/děje dále, se hodně spekuluje. No a v roce 1975 je na pobřeží 10 km od laboratoří zaznamenán první výskyt lymské boreliózy…navíc přenášené klíšťaty. Pozice ostrova vzhledem k místu nákazy viz obrázek.

Závěr si udělejte každý sám. Utekl virus z laboratoří, nebo se úplně náhodou objevil sám od sebe a úplně náhodou jen 10 km od laboratoří, které se výzkumem takových virů zabývají? Takové náhody se běžně dějí…však docela nedávno došlo ke kuriózní otravě exotickým vojenským jedem náhodou jen 11 km od na tyto jedy specializované laboratoře 😉 (aktualizace 5.7.2018 – a to už dokonce 2x! WOW!)

Ke spekulacím, co že se to vlastně děje na ostrově Plum, napomáhají i další události – například nález podivného tvora na Long Islandu hned vedle…že prý je to medvídek mýval…hahaha 🙂 Aktuálně probíhá přesun laboratoří z ostrova Plum do nové lokace. Prý z důvodu bezpečnosti (mimo jiné). Nové umístění je v centru obilnice USA – Kansasu, prakticky uprostřed města Manhattan. Však to taky místní patřičně komentují a jsou si vědomi rizik. Ovšem jen asi 15 km daleko má armáda obrovskou základnu Fort Riley (domácí základna 1. pěší divize US Army), tak možné problémy jistě zvládnou s přehledem. Necháme se překvapit. Podle dosavadních zkušeností jsou US laboratoře s bezpečností dost na štíru – ztrácí se jim nebezpečný materiál, zdrhají jim nakažená pokusná zvířata, nevedou pořádnou evidenci kolik čeho mají…

  • No, pokud si o tomto tématu chcete počíst anglicky, tak třeba TADY, nebo TADY
  • Jako bonus – zpráva o použití biologických zbraní v Korejské válce – ZDE
Příspěvek byl publikován v rubrice Armáda, Zprávy a politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Kde se vzala lymská borelióza

  1. Ladislav napsal:

    Tak nevím, Seržo, ale boreliózu našli i u „muže z ledu“ Otziho, který žil před více, než 5.000 lety…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s