Běžecký výlet do Skryj

Před časem jsem dostal nápad na takový běžecký okruh okolo Skryj. Pokoušel jsem se domluvit s několika kamarády na BikeForu, to ale neklaplo, a abych akci vůbec uskutečnil, vyrazil jsem do Skryj sám. Podle předpovědi mělo být přes den dost horko a odpoledne navíc bouřky, z Prahy jsem proto vyjížděl už v 9 hodin dopoledne. Cca za hodinu už jsem hledal místo k zaparkování u skryjského mostu. Nakonec mi nezbylo nic jiného, než zaparkovat v nedalekém kempu (50,- Kč bez časového omezení). Výhodou je, že v kempu je i hospoda 🙂

Takže chvilku po desáté hodině jsem vyběhl zpátky směrem k mostu a po stezce podél řeky ke zřícenině hradu Týřov. Už tato stezka je docela pestrá, rozhodně to není rovinka podél vody. Spíš nahoru-dolů, uzoučká pěšinka ve svahu proložená vystouplými kořeny, skalkami a sem-tam dřevěnou lávkou. Podél stezky všímavého pozorovatele zaujmou prastaré tisy (Taxus baccata). Pod hradem se do Berounky vlévá Úpořský potok. Moje cesta dál pokračovala …………….., kudy dříve vedla myslím zelená turistická značka. Teď, jak stezka není udržována a vlastně ani moc používána, postupně se ztrácí. Je to docela vtipné. Člověk běží pěšinkou, běží, běží…a pěšinka mizí. Po zrekognoskování okolí si všimnete, že vyšlapaná pěšinka je NA DRUHÉM BŘEHU POTOKA…ovšem lávka žádná…tak se různě přeskakuje po kamenech a přelézá po padlých stromech.

 

Podařilo se mi to absolvovat bez namočení bot. Hurá. Další plán byl vyběhnout k silnici, kolem Kučerova Mlýnu k rozcestí U Háků. Bohužel jsem byl příliš nedočkavý (respektive jsem měl špatný odhad absolvované vzdálenosti) a odbočil jsem moc brzo. K silnici jsem tedy vyběhl u bodu záchrany RA-022. Tím jsem se ochudil ještě o kousek krásného údolí a zhruba o 5 km trasy. Jen podotýkám, že výběh byl sice relativně širokou cestou, ale strááášně dlouhý (cca 3 km). A navíc na několika místech byla cesta zablokovaná popadanými stromy, které se různě musely přelézat, podlézat a prolézat…Na druhou stranu byl v lese příjemný chádek. To teď mě čekaly přibližně 4 kilometry po silnici, víceméně pořád do mírného kopce, kolem rozcestí Pod Malým Vlastcem ke křižovatce silnic, kde jsem odbočil doleva, jako na Bzovou. Ještě kousek po asfaltu (furt do kopce), až k odbočce na docela výraznou lesní cestu svažující se do údolí Zbirožského potoka. Tady jsem čekal, že budu bloudit, protože tento úsek trasy neznám. Ale cesta byla perfektní a reliéf krajiny dobře čitelný, takže to bylo úplně bez problémů. Protože po téhle cestě evidentně nikdo nechodí, viděl jsem kolem spoustu zvěře (srny, divočáky, nějakého velkého dravého ptáka, ale byl za stromy, tak nevím, co to bylo). U Zbirožského potoka jsem se napojil na modrou TZ a po ní pokračoval po proudu k Podmokelskému Mlýnu. Jak jsem doteď nepotkal živáčka, tady byly zástupy. Všichni mířili (společně se mnou) podél potoka ke Skryjskému jezírku.

  

V potoce bohužel nebylo moc vody, takže celá atrakce byla jaksi nedokonalá. Takže jsem se ani nezdržoval a pokračoval jsem po modré TZ dál. A tady jsem udělal druhou navigační chybu. Místo abych se držel na dně údolí u potoka, držel jsem se značky, která mě vytáhla sice krásnou, ale špatným směrem vedoucí pěšinou, ven z údolí směrem na Skryje (obec). Pořád jsem hledal nějakou cestičku zpět do údolí, ale nic. U studánky jsem se nakonec rozhodl poslat to dolů napříč lesem bez cesty. Naštěstí to nebylo moc zarostlé, ulovil jsem jen dva klíšťáky, které jsem eliminoval ještě lezoucí. Dole podél potoka vede široká polní cesta, háček je v tom, že je na ní několik brodů, ovšem žádné lávky. Takže finálně došlo i na namočení bot. Nejvypečenější je to u ústí potoka do Berounky, kde se musí přebrodit z cesty na rybářskou pěšinu vedoucí po proudu Berounky. Vody lehce nad kolena 🙂 No a pak už zbýval jen kousek (1,5 km) podél Berounky zpět do kempu k autu. Když jsem to proměřoval, celý okruh měl zhruba 21 km, které jsem absolvoval za 3 hodiny. Je to pomalé, ale vzhledem k terénu, bloudění, různému přelézání a občasnému focení je to myslím v pohodě.

V kempu jsem výlet završil domácí sekanou a nealko pivkem. A protože jsem se těšil na opravdický pivko, vyrazil jsem zpátky k domovu.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování, Sport. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s