Osina v (teroristickém) zadku

V souvislosti s nešťastnou smrtí tří českých vojáků v Afghánistánu se média předhánějí v různých reportážích, pohledech na situaci a bulvárních zprávách. A v diskuzích pod články se objevují kvanta odpadu…ne, nebudu to komentovat. Protože ale mám nějaké zkušenosti, rád bych se se čtenáři tohoto blogu podělil o názor, proč vlastně tam naši vojáci jsou a co je podle mě smyslem jejich mise.

Mediální vyjádření, že je to náš závazek vůči NATO, jsou samozřejmě pravdivá. Ovšem samotný smysl mise NATO je…řekněme oficiálně nepříliš přiznávaný. Mezikmenové šarvátky, které aktuálně ústí do stavu Taliban versus ostatní, vyhrát nelze. Jenže jak už se prokázalo, Taliban má i cíle mimo Afghánistán a hodlá jich dosahovat podobně, jako tam = teroristickými útoky. Naštěstí má limitované zdroje (převážně z výroby/prodeje opia). Tím, že jsou v Afghánistánu přítomné jednotky NATO a oficiálně „kopou“ za opozici Talibanu, na Taliban působí, jako ona pověstná osina v pr…ehm, v zadku. Jako něco, co vás svědí, ale nemůžete to podrbat. A je úplně jedno, zda je cílem jednotek NATO jen cvičit oficiální afghánskou armádu/policii, nebo se účastnit přímých bojových akcí.

Taliban se snaží tohle „svrbění“ eliminovat, čímž vyčerpává svoje (finanční i lidské) zdroje ve vzdáleném Afghánistánu…a na dělání neplechy v Evropě/USA už mu nezbývá. Ovšem v momentě, kdy by se odtamtud jednotky NATO stáhly, velmi pravděpodobně by došlo k vzestupu Talibanu, tím i zvýšení jeho zdrojů (jak finančních, tak lidských)…a v brzké době bychom se mohli těšit na překvapení zde. Důkaz o tom najdete například v dokumentu ČT „Za nepřátelskou linií: Afghánistán„. Ano, úplně vidím, jak se vám to dere na jazyk. Tvrzení, že „však tady se ještě žádný teroristický útok nestal“ je pochopitelně irelevantní – je to podobné, jako tvrdit, že „furt tady dodržujeme protipožární předpisy a ještě tu nehořelo = protipožární předpisy jsou zbytečné!“.

Takže když to shrnu, podle mě ano, naši vojáci v Afghánistánu nic nevyřeší, ale jsem moc rád, že tam jsou a vážou aktivitu nepřítele mimo území ČR (viz Sun-Tzu: „Bojuj vždy na území nepřítele!“). Tímto jim tedy moc děkuji a držím palce do další služby!

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Armáda, Zprávy a politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Osina v (teroristickém) zadku

  1. vonrammstein napsal:

    Já vím, že to sem tématicky nepatří, ale po cca sedmadvaceti letech jsem si koupil svoji první pistoli.ČZ 27 🙂 Je jak nová, skoro nestřílená, leštěnej závěr a za 800.- 🙂 Thats all, folks 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s