Kladenský maratón 2018

Po loňské pauze jsem se zase rozhodl zavítat do Kladna a spravit si tam reputaci z dvou nedokončených maratonů (2015, 2016). Zaregistroval jsem se přes internet dostatečně dopředu, kondice (i díky náročné balkánské dovolené) snad taky je, tak go on! V sobotu ráno jsem dojel ke stadionu Sletiště a nechal Jimnyho na ještě poloprázdném parkovišti. Cestou jsem se ale všiml dvou věcí – objížděk na příjezdových silnicích k Rozdělovu a trochu jinak značené trati maratonu. Obě věci spolu souvisely. Kvůli uzavírkám dopravní policie nechtěla omezovat další silnici = trať maratonu byla promotána parkem za stadionem. Nafasoval jsem startovní číslo, igelitku plnou dárků od sponzorů a pěkné tričko. S tím jsem se zase přesunul na plnící se parkoviště a většinu času do startu jsem strávil relaxací v autě.

Před desátou hodinou se závodníci houfují na atletické dráze stadionu. Není jich kupodivu zas tak moc (něco přes 150), i tak ale v davu potkávám známé tváře, takže chvíle do startu uběhnou cobydup. A je odstartováno. Nejprve obkroužíme tři kolečka na stadionu, a pak se vydáváme na 8 velkých okruhů parkem. Nová trasa se mi líbí víc, než ta stará – jak je to víc namotané, podařilo se rozbít několik dlouhých rovných (a nudných) úseků a vypadl otravný úsek po silnici. V každém okruhu je jen malé převýšení dané víceméně jen nepatrnou sníženinou v šotolinové části okruhu (nejdále od stadionu). První tři kola se držím v patách za Mírou Vostrým. Pak se postupně propracovávám dopředu. Pořád se mi ale běží překvapivě dobře. Dokonce jsem nechal za zády i kamaráda Tomáše, který běhá o světelné roky líp, než já. První cíl byl 20 km tak nějak jako v tréninku. To se povedlo = za 1:56. Další postupný cíl byl 30 km za tři hodiny = také splněno, za 2:59:29 🙂 Na trati jsem se nějak osamostatnil, a tak až do posledního okruhu běžím víceméně sólo závod. Nečekaně i po třicátém kilometru stále běžím, nemusím přecházet do chůze. To mi vydrželo až do cca třetiny posledního okruhu. V šotolinovém „ďolíku“ jsem doběhl borce o kolo zpět. Do malého kopečka z ďolíku jsem se rozhodl přidat k němu a kopeček jen vyjít. A to byla zásadní chyba. Nevím, co se stalo, ale nohy jako když se vypnou, během pár vteřin mi úplně ztuhly, navíc se mi začala motat hlava. Borec se po pár stech metrech zase rozběhl, mě už to nešlo, tak jsem až zpátky na stadion došel chůzí. Tím jsem ovšem přišel o docela dobře rozběhnutý závod – ještě na 37.-38. km to vypadalo na čas pod 4:20. Takhle mě asi kilometr před cílem předběhl Tomáš a Míra Vostrý mě stáhl na rozdíl cca 36 vteřin. Na stadionu jsem se pochopitelně kousnul a posledních pár metrů jsem teda proběhl…a tím mám dokončený 41. maraton. Hurá. Výsledný čas 4:30:57. Aspoň o tu minutku jsem mohl být rychlejší, sakra. I když teda ten čas není úplně ideální, průběh závodu je pro mě dobrým příslibem do budoucna – za měsíc mám v úmyslu běžet maraton ve Stromovce a tam by to na těch cca 4:20 mělo klapnout.

Po doběhu jsem dostal tradiční pěknou finisherskou medaili a ve stánku dobré jídlo (v ceně startovného). Na výběr byly obvyklé párečky, nebo indické jídlo (kuřecí v nějaké omáčce s rýží), které bylo naprosto vynikající. S jídlem jsme z tribuny sledovali vyhlášení vítězů, a pak už mě přepadla žízeň na pivo, tak jsem skočil do auta a valil zpátky do Prahy. Mimochodem, co se nové trati závodu týče, tak na stránkách Maratón klubu Kladno probíhá anketa a pozitivní názory jednoznačně převažují (aktuálně 86,5%) = dá se předpokládat, že stejná trať bude i v dalších ročnících.

Příspěvek byl publikován v rubrice Sport. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.